Stanisław A. Wotowski, Upiorny dom - Kryminały Wydawnictwa CM

Tom 15. Stanisław A. Wotowski, Upiorny dom

  • Upiorny dom

    Upiorny dom

Warszawa, przełom lat 20. i 30. XX w. Detektyw Den na prośbę swojego przyjaciela Freda Podbereskiego przybywa do jego pałacu w Podbereżu na kresach, w którym „straszy”. W dzień nic się nie dzieje, za to w nocy na piętrze gasną świece, słychać jęki, widać zielone ślepia, a niewidzialna ręka chwyta za gardło. Kto stoi za tymi strachami i czy rzeczywiście mamy do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi? Upiorny dom to kolejna powieść Stanisława A. Wotowskiego oparta na faktach. Tym razem za inspirację posłużyły losy rodziny Potockich. Na końcu książki podajemy „klucz postaci”.

Fragment książki:

Pragnąc więc sprawdzić osobiście, postanowiłem nocować wraz ze starym Mateuszem w owym pokoju, ostatnim po prawej stronie korytarza, [...] w którym wedle naszych rodzinnych podań miało kiedyś zostać popełnione morderstwo... Uzbroiwszy się dobrze i zabrawszy ze sobą psa, dużego wilka, poustawialiśmy po rogach pokoju świece, oczekując, co dalej nastąpi... Zapomniałem ci dodać, że te diabelstwa dzieją się w nocy wyłącznie, w dzień nic tam nie zauważysz... Czekaliśmy niedługo... Skoro tylko wybiła północ, świece, a było ich z dziesięć, zgasły, zdmuchnięte przez niewidzialne usta, a przed nami zajaśniały straszliwe oczy, o których opowiadała Wanda... Pies ze skowytem uciekł pod łóżko... W owych oczach było coś tak potwornego, że ja, który dotychczas sądziłem o sobie, że nie znam uczucia lęku, wystrzeliwszy parokrotnie na oślep, uciekłem, krzycząc nieludzko, z pokoju. Za mną, ze skowytem, pies... Powróciwszy po chwili z pozostałą służbą i światłem, odnaleźliśmy zemdlonego na podłodze Mateusza. [...] Od tej pory przeklętą górę zamknąłem na cztery spusty [...]. Czasem wydaje się nam, że dobiegają stamtąd jakieś jęki czy brzęk włóczonych łańcuchów...ów przedwojennej Warszawy.

 

Recenzje:

https://naszksiazkowir.blogspot.com/2016/03/stanisaw-antoni-wotowski-upiorny-dom.html

http://literaturomania.blogspot.com/2015/06/upiorny-dom-przedwojenny-krymina.html

http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2015/03/stanisaw-wotowski-upiorny-dom-poznasz.html

http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2014/12/upiorny-dom.html

 

Ciekawostki:

Przypuszczalnie na Upiornym domu Stanisława A. Wotowskiego wzorował się Zbigniew Nienacki pisząc Pana Samochodzika i Niesamowity dwór. Podobieństwa są znaczne: dwór na prowincji, ukryte pomieszczenia, tunele i duchy, które ponoć straszą we dworze.

 

O autorze:

 

Script logo