Najlepsze kryminały PRL - lata 60.

 • Jacek Wołowski, Oset pleni się w mroku

  Jacek Wołowski, Oset pleni się w mroku

Lata 60. XX w. to pełen rozkwit tzw. kryminału milicyjnego. W tej serii publikujemy najciekawsze powieści kryminalne z tych lat.

 • Jacek Wołowski, Oset pleni się w mroku

  Tom 01. Jacek Wołowski, Oset pleni się w mroku

  Radiowóz milicyjny wracając z akcji uczestniczy w wypadku, do którego dochodzi wskutek rozrzucenia ma jezdni kulek z bolcami, czyli tak zwanych „ostów”. Dzień później ginie kapitan Suchy, wysłany do Zakopanego w celu rozszyfrowania grupy kierującej na terenie Polski przemytem dewiz i narkotyków. Na miejscu zdarzenia znaleziona zostaje metalowa kulka nabita ostrymi sztyftami, bliźniaczo podobna do tej z wypadku na szosie Kraków-Zakopane.

  Co łączy te dwie sprawy? Kto odpowiada za zamordowanie pracownika milicji? Czy akcja pod kryptonimem "Oset" się powiedzie?

   

   

   

 • Andrzej Kobar, Zielony volkswagen

  Tom 02. Andrzej Kobar, Zielony volkswagen

  Niemcy, Polska, lata powojenne. Trzech przyjaciół, dawnych agentów gestapo, planuje odzyskać ukryty w czasie wojny skarb. Problem polega na tym, że obecnie te tereny należą do Polski. O ile odzyskanie skarbu wydaje się łatwe, o tyle przewiezienie go przez granicę będzie o wiele trudniejsze. Z pozoru doskonały plan nie przewiduje jednak ciekawości i fantazji chłopca z Polski oraz nietypowej choroby pewnego starca. Czy mimo wszystko byłym agentom uda się odbudować dawny majątek? Czy dawne zbrodnie pozostaną niewykryte?

  2. tom "Najlepszych kryminałów PRL/Lata 60."

 • Janusz Faber, Ślady prowadzą w noc

  Tom 03. Janusz Faber, Ślady prowadzą w noc

  Doktor Mięta przybywa do pensjonatu „Rosiczka”. Spotyka swego dawnego słuchacza z kursu oficerów milicji. Kapitan KGMO Benedykt Sylwester jest na urlopie w sąsiednim pensjonacie. Gdy w „Rosiczce” zostaje zamordowana piękna Maria Bojarska – Mięta jest w kręgu podejrzanych. Ponieważ kapitan został odwołany służbowo do Warszawy, Mięta prowadzi śledztwo na własną rękę. Chce zdemaskować zbrodniarza, by oczyścić się z podejrzeń. Okazuje się, że Bojarska miała fałszywe dokumenty. Z nikim się nie zaprzyjaźniła – a poszukiwała jakiegoś grobu z czasów II wojny. Mięta rusza tym śladem.

 • Kazimierz Kłoś, Listy przyniosły śmierć

  Tom 04. Kazimierz Kłoś, Listy przyniosły śmierć

  Do miejscowości Noteczki przybywa Jan Bieżany. Poznaje Martę. Rychło okazuje się, że dziadek dziewczyny, Ambroży Tralla, został zamordowany. Bieżany niezwłocznie udaje się na posterunek i zawiadamia o wszystkim sierżanta Widalę. Sprawy komplikują się, gdy wychodzi na jaw, że Tralla zginął z broni służbowej… Widali. Miejscowość jest odcięta od świata przez roztopy. Wkrótce ginie kolejna osoba. Atmosfera grozy narasta.

Script logo