Daniel Bachrach - Kryminały Wydawnictwa CM

Bachrach Daniel

Daniel W. Bachrach – urzędnik Policji Państwowej w stopniu aspiranta, Naczelnik Urzędu Śledczego w Nowogródku, detektyw londyńskiej City Police, pisarz.

 

Urodzony zapewne około 1880, do Anglii przybył w celu podjęcia pracy w fabryce wyrobów włókienniczych swojego stryja. Po rozwiązaniu zagadki morderstwa w pociągu Londyn-Dover, w którym przypadkowo przebywał, zatrudniony jako tłumacz języków słowiańskich w londyńskiej City Police.

Co najmniej od 1904 był detektywem kontraktowym londyńskiej City Police (współpracował czasami ze Scotland Yardem), a następnie w policji kijowskiej jako starszy przodownik u naczelnika Rudoja. W latach 1918–1926 aspirant i kierownik tzw. brygady fałszerskiej w Urzędzie Śledczym w Warszawie, bezpośredni podwładny komisarza Ludwika Mariana Kurnatowskiego (prowadzili razem wiele spraw). Uznawany za jednego z najzdolniejszych funkcjonariuszy policji II Rzeczypospolitej, określany „warszawskim Sherlockiem Holmesem”.

W 1922 delegowany na Kresy, do województwa nowogródzkiego w celu organizowania ekspozytur śledczych, następnie Naczelnik Urzędu Śledczego w Nowogródku.

W 1926 r. zwolniony z policji pod zarzutem nadużyć, 29 października tegoż roku aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w Cytadeli. Oskarżony o doprowadzenie agenta niemieckiego wywiadu do polskich instalacji wojskowych niedaleko Wilna. Bachrachowi nie dowiedziono winy i celowości jego zachowania. Następnie podejrzewany przez warszawską prokuraturę o szefowanie szajce fałszerzy paszportów. Międzynarodowa akcja na szeroką skalę była prowadzona przez policję polską, niemiecką i francuską. Po długich przesłuchaniach przyznał się do szefowania szajce fałszerzy. W Paryżu zatrzymano ponad dwustu posiadaczy fałszywych paszportów i deportowano do Polski. Bachracha skazano na długoletnie więzienie, jednak po pewnym czasie wyszedł za kaucją i opuścił Polskę.

W 1933 r. miał miejsce w Warszawie proces sądowy, w którym Bachrach był oskarżony o szefowanie szajce przemytników futer, złota, jedwabiów i brylantów wraz z małżeństwem Salów z Katowic oraz Nutą Pomerancblumem. 16 października Daniel Bachrach został uniewinniony, natomiast członków bandy skazano na kilka lat więzienia.

W latach 1927–1932 r. wydał kilka tomików wspomnień z prowadzonych przez siebie spraw kryminalnych. Większość opowiadań publikowana była w gazetach, m.in. w "Ostatnich wiadomościach krakowskich" w latach 1931-35. Dopiero od 2018 r. są one publikowane w formie książkowej w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy".

Publikacje

 • Międzynarodowa szajka fałszerzy i inne autentyczne opowieści kryminalne (1927)
 • Król sutenerów (1931)
 • Tajemnica pokoju nr 18 (1932)
 • Sprawy kryminalne II RP (2014)
 • Sprawy kryminalne sprzed 1918 r. (2014)
 • Król sutenerów Rozenberg działa (2017)
 • Epidemia samobójstw. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 1 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 48, 2018)
 • Kobieta, wino i hazard. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 2 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 49, 2018)
 • Niebezpieczne poszlaki. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 3 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 54, 2019)
 • Przez namiętność do zbrodni. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 4 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 62, 2019)
 • Strzał w nocy. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 5 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 68, 2019)
 • Zabójstwo królowej półświatka. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 6 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 78, 2020)
 • W walce ze światem zbrodni. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie, t. 7 (opowiadania z gazet, wydane w serii "Kryminały przedwojennej Warszawy", tom 86, 2020)
Script logo